Grunt to dobra inwestycja

Geoportal

Instrukcja korzystania z Geoportalu

Gdzie sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego oraz informacje o przeznaczeniu terenu zawarte w mpzp 

Poszukujesz informacji o przeznaczeniu terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego? Gdzie i jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego działki? Przeczytaj niniejszy wpis i dowiedz się gdzie i jak uzyskać plan zagospodarowania przestrzennego.

1) Wejdź na Geoportal OnGeo.pl – najszybszy sposób na sprawdzenie miejscowego planu dla działki Online 

Portal OnGeo.pl zawiera na bieżąco aktualizowaną bazę miejscowych planów. Korzystając z usług serwisu OnGeo.pl w bardzo wygodny i intuicyjny sposób znajdziesz informacje o obowiązującym miejscowym planie zlokalizowanym na działce lub terenie, który Cię interesuje. Sprawdzenie miejscowego planu zajmuje zaledwie parę minut. Informacje o tym jak pobrać dane mpzp z Geoportalu OnGeo.pl prezentujemy w poniższym filmie:

2) Urząd miasta lub gminy – uzyskaj plan zagospodarowania podczas bezpośredniej wizyty w urzędzie

Sprawami związanymi z miejscowymi planami w urzędzie zajmują się przeważnie referaty lub wydziały planowania przestrzennego, gospodarki przestrzennej. Stosowne informacje o obowiązującym miejscowym planie na działce otrzymamy w formie dokumentu wypis i wyrys z MPZP. Informacje zawarte w miejscowym planie są jawne, to znaczy, że każdy może uzyskać plan zagospodarowania przestrzennego. Jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego działki w procedurze urzędowej? W tym celu należy złożyć wniosek o wypis i wyrys z MPZP. Czas oczekiwania na wydanie wypisu i wyrysu wynosi od 7 dni do miesiąca. Koszt wypisu i wyrysu z miejscowego planu wynosi:

  • 30 zł za wypis z mpzp do 5 stron,
  • 50 zł za wypis z mpzp powyżej 5 stron,
  • 20 zł za każdą stronę A4 wyrysu z mpzp, nie więcej niż 200 zł.

3) Strony internetowe urzędów, sprawdź plan miejscowy w internecie

Gminy mają obowiązek publikacji rejestrów miejscowych planów na stronach internetowych. Najczęściej uchwały ws. miejscowych planów publikowane są na tzw. biuletynie informacji publicznej (bip). Wszystkie akty prawa miejscowego uchwalane przez gminy są publikowane na stronach internetowych wojewódzkich dzienników urzędowych.

Jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego działki, korzystając z rejestru uchwał zamieszczonych na stronach urzędów? Jeżeli znamy nazwę uchwały miejscowego planu, wystarczy że wpiszemy w wyszukiwarce jej nazwę i wybierzemy ją z listy prezentującej wyniki wyszukiwania. W przypadku, gdy nie znamy nazwy planu, uzyskanie obowiązującego planu dla interesującego nas terenu może być bardzo trudne i czasochłonne. Należy przeglądać miejscowe plany i sprawdzać czy dołączone do planu załączniki graficzne obejmują swoim obszarem naszą działkę. Często załączniki graficzne, zamieszczone na stronach urzędów są nieczytelne i ciężko na ich podstawie uzyskać informacje o przeznaczeniu danego terenu.

Niektóre urzędy udostępniają portale mapowe tzw. geoportale, na których publikowane są miejscowe plany. Dzięki tym rozwiązaniom można sprawdzić plan zagospodarowania działki, poprzez wyszukanie jej lokalizacji na mapie.  Niestety często publikowane na geoportalach plany nie są aktualizowane i zamieszczone plany są nieaktualne.

Jesteś w tej chwili offline