Księga wieczysta – przedstawia stan prawny nieruchomości, czyli pozwala ustalić, komu i jakie przysługują prawa do danej nieruchomości. Księga wieczysta to zazwyczaj teczka zawierająca akty notarialne oraz inne dokumenty, które posłużyły do jej założenia lub zmiany wpisów (zaświadczenia, wypisy z rejestru, mapy itp.). Księga wieczysta zbudowana jest z czterech działów:
I. Dział pierwszy zawiera oznaczenie nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa oraz wpisy praw związane z własnością. Dział ten dzieli się na dwie części.
Część pierwsza oznaczana jest jako dział I-O w której wpisuje się dane, służące oznaczeniu nieruchomości jak: położenie, powierzchnia, sposób korzystania. W przypadku, gdy nieruchomość gruntowa oddana została w użytkowanie wieczyste, w dziale tym wskazuje się, że z użytkowaniem wieczystym związana jest własność budynków lub innych urządzeń i zamieszcza się ich opis.
Część druga oznaczana jest jako dział I-Sp – w której ujawnia się prawa związane z własnością nieruchomości, a więc takie prawa, które przysługują osobie będącej każdorazowym właścicielem nieruchomości. Prawami związanym z własnością nieruchomości są: udział w nieruchomości wspólnej, służebność gruntowa. W księdze wieczystej prowadzonej dla prawa spółdzielczego w dziale tym określa się rodzaj tego prawa oraz wymienia właściwą spółdzielnię mieszkaniową. W razie, gdy nieruchomość gruntowa oddana została w użytkowanie wieczyste, w dziale tym wskazuje się termin, do którego zostało ustanowione użytkowanie wieczyste oraz sposób korzystania z nieruchomości.
Reasumując z działu I dowiem się: gdzie nieruchomości jest położona: województwo, powiat, gmina, miejscowość, dzielnica, jak oznaczona jest nieruchomość : nr działki, obręb działki, adres, powierzchnie lokalu, obszar działki, czy działka jest zabudowana czy niezabudowana, ile budynków, dokładnego adresu.
II. Dział drugi wskazuje właściciela nieruchomości lub uprawnionego do spółdzielczego własnościowego prawa spółdzielczego, jak również jej użytkownika wieczystego to dane właściciela nieruchomości: imię i nazwisko właściciela oraz – jeśli nieruchomość jest współwłasnością kilku osób – określenie, jaką część udziałów posiada każdy ze współwłaścicieli.
III. Dział trzeci obrazuje ciężary i ograniczenia dotyczące nieruchomości. To jest: ograniczone prawa rzeczowe (służebności osobiste i gruntowe obciążające daną nieruchomość, użytkowanie), prawa i roszczenia osobiste (np. prawo pierwokupu i odkupu, oddanie nieruchomości w najem lub dzierżawę, roszczenie wynikające z umowy przedwstępnej, określenie sposobu zarządu nieruchomością; oraz ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością wynikające z przepisów szczególnych (np. wszczęcie egzekucji, wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego, ogłoszenie upadłości, otwarcie postępowania naprawczego). W dziale III księgi wieczystej wpisuje się zmiany praw, roszczeń, ciężarów i ograniczeń, a w szczególności zmiany pierwszeństwa, późniejszego łącznego obciążenia prawem innej nieruchomości, przeniesienia części obciążonej nieruchomości do innej księgi wieczystej, przyłączenia się kolejnego wierzyciela do toczącej się egzekucji.
IV. Dział czwarty w tym dziale wykazane wpisy dotyczące hipotek zabezpieczającej najczęściej kredyt, pożyczkę inne zobowiązanie finansowe zaciągnięte przez właściciela lub współwłaścicieli nieruchomości. Hipoteka może być ustanowiona na całej nieruchomości oraz na udziale w nieruchomości.
Przy sprzedaży nieruchomości gruntowej okazana przez sprzedającego księga wieczysta (Kw) potwierdza, że właśnie on jest właścicielem nieruchomości, z którym należy zawrzeć umowę sprzedaży.
Przy nabywaniu nieruchomości gruntowej księga wieczysta (Kw) określi dokładne położenie nieruchomości i jej wielkość, a nadto wskaże obecnego właściciela on ewentualne obciążenia na nieruchomości.
Przed zawarciem umowy nabycia nieruchomości gruntowej posiadając aktualny odpis z księgi wieczystej (Kw) uzyskamy aktualne informacje o wpisach w działach III i IV księgi wieczystej informujące o prawach i roszczeniach innych podmiotów do objętej tą księgą wieczystą nieruchomości, a nadto w prosty sposób przeglądając wpisy działu IV ustalimy czy nieruchomość nie jest obciążona kredytem bankowym.
Właściciel nieruchomości gruntowej może obciążyć swoją nieruchomość hipoteką, która zostanie wpisana do działu IV księgi wieczystej (Kw) na podstawie dokumentów bankowych o udzielonym właścicielowi nieruchomości kredycie. Posiadając aktualny odpis z księgi wieczystej uzyskamy informację o wielkości hipoteki oraz jej walucie, dacie spłaty kredytu, umowie na podstawie, której wpisano hipotekę oraz na rzecz, jakiego banku jest hipoteka. Posiadając aktualny odpis z księgi wieczystej możemy nadto ustalić czy w dziele IV księgi wieczystej nie ujawniono wzmianek. Wzmianki w dziele IV księgi wieczystej mogą sugerować, że został udzielony kredyt, którego zabezpieczeniem ma być właśnie nieruchomość objęta tą księgą wieczystą.
Nabywając nieruchomość gruntową obciążoną hipoteką wpisaną do działu IV księgi wieczystej musimy uzyskać aktualny odpis z księgi wieczystej (Kw) w celu ustalenia faktycznych wpisów, a następnie zażądać od właściciela nieruchomości, aby przedstawił zaświadczenie banku tego, który jest wpisany w dziale IV księgi wieczystej, o saldzie zadłużenia z tytuł udzielonego mu kredytu. Nabycie takiej nieruchomości odbywa się, w ten sposób, że przy notarialnej umowie sprzedaży część ceny sprzedaży w wysokości wskazanej w zaświadczeniu o saldzie zadłużenia zostaje przeznaczona na spłatę kredytu (bezpośredni przelew na rzecz banku) zaciągniętego przez właściciela nieruchomości, zaś ewentualna pozostała część ceny sprzedaży przekazywana jest na rzecz sprzedającego nieruchomość. Po przeprowadzonej tak transakcji Sprzedający nieruchomość w akcie notarialnym winien zobowiązać się do dostarczenia nabywcy wniosku o wykreślenie hipoteki w związku z całkowitą spłatą jego kredytu.
Nie ma obecnie przeszkód, aby uzyskać kredyt pod nieruchomość gruntową już wcześniej obciążoną innym kredytem (hipoteką), przy czym procedura takiej transakcji związana jest ze spłatą poprzedniego kredytu i wykreśleniem jego zabezpieczeń z księgi wieczystej, a następnie wpisaniem nowego zabezpieczenia (hipoteki) do działu IV księgi wieczystej.